اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا چیست؟

اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا چیست؟

مهاجرت به کانادا برای بسیاری از افراد یک فرصت جذاب به شمار می‌آید و احتمالاً ترجیح همه‌ این است که روشی انتخاب نمایند که هرچه سریع‌تر آن‌ها را به مقصد برساند. دو مسیر اصلی برای کسانی که به دنبال اقامت دائم هستند، برنامه اقامت دائم (Permanent Residency – PR) و اقامت کاری موقت می‌باشند. یکی از زیر مجموعه‌های مهم برنامه اقامت دائم کانادا، برنامه Express Entry است که برای مهاجرت کاری به کانادا گزینه‌ای بسیار عالی محسوب می‌شود. هر سؤالی درباره اکسپرس اینتری دارید این مطلب از اکسپرتاپ را بخوانید تا همه سؤالاتتان برطرف شود.

آنچه در این محتوا می‌خوانید: نمایش

اکسپرس اینتری یا اقامت دائم کانادا چیست؟

اکسپرس اینتری به عنوان یک سیستم انتخابی مدیریت شده توسط دولت فدرال کانادا برای مهاجرت اقتصادی به این کشور شناخته می‌شود. این برنامه به افراد دارای مهارت‌ها و توانمندی‌های خاص که می‌توانند به رشد اقتصاد کانادا اضافه کنند، فرصت می‌دهد تا به اقامت در کانادا دست پیدا کنند. در این سیستم، متقاضیان امتیاز‌های مختلف بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، تجربه کاری، زبان و دیگر عوامل می‌گیرند و طبق همان هم ارزیابی می‌شوند؛ و هرکس بتواند بیشترین امتیاز را بگیرد، شانس بالاتری برای دریافت این مدل ویزا دارد. این برنامه شامل زیر برنامه‌هایی نظیر Federal Skilled Worker (FSW)، Federal Skilled Trades (FST) و Canadian Experience Class (CEC)  است.

بخوانید!  برنامه اسکیل ورکر فدرال (FSW) کانادا چیست؟

اکسپرس اینتری چه مزایایی دارد؟

اولاً اینکه این روش فرآیند بسیار سریعی دارد. افراد با بیشترین امتیاز‌ها به سرعت به برنامه اقامت دائم دعوت می‌شوند. مورد بعدی شفافیت این روش می‌باشد. فرآیند انتخاب در Express Entry شفاف و قابل فهم بوده و همه می‌توانند امتیاز‌های خود را مطالعه و مدیریت نمایند. حمایت از همه افرادی که در کشور‌های مختلف ساکن هستند مزیت بعدی این روش است. برنامه Express Entry از افراد با توانایی‌ها و تجربیات مختلف حمایت می‌نماید و به این کاری ندارد که شما ساکن کدام کشور هستید. درنهایت حفظ حقوق و مزایای اجتماعی شما از جمله دیگر مواردی است که اکسپرس اینتری را جذاب می‌کند. افراد با دریافت ویزای Permanent Residency (PR) از حقوق و مزایای اجتماعی افراد کانادایی برخوردار می‌شوند.

شرایط دریافت اکسپرس اینتری کانادا را می‌دانید؟

برای دستیابی به اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا افراد باید شرایط و مراحل خاصی را پشت سر بگذارند. در زیر، شرایط اصلی برای شرکت در برنامه Express Entry آورده شده‌اند:

 • آزمون زبان

برنامه Express Entry از زبان‌های انگلیسی (IELTS) یا فرانسوی (TEF) آزمون زبان می‌پذیرد. شما باید در امتحان آیلتس حداقل ۷ بگیرید تا بتوانید از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید

 • تحصیلات

افراد باید دارای مدرک مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا باشند تا بتوانند اکسپرس اینتری یا اقامت در کانادا را دریافت نمایند.

 • تجربه کاری

با توجه به نوع شغلی که برای کانادا درخواست می‌دهید، حداقل باید یک سال در ایران یا کشور‌های دیگر به آن شغل مشغول بوده و در آن تسلط داشته باشید.

 • سن

سیستم امتیازدهی برنامه Express Entry بر اساس سن افراد محاسبه می‌شود. معمولاً از ۱۸ تا ۳۵ سال بیشترین امتیاز را برای دریافت اکسپرس اینتری می‌گیرند.

 • مدرک تحصیلی از کانادا

افرادی که دارای مدرک تحصیلی از یک دانشگاه کانادایی هستند، امتیاز بیشتری دریافت می‌کنند. (البته این موضوع الزامی نیست اما به دریافت امتیاز بیشتر برایتان کمک می‌کند)

 • استفاده از خدمات اشتغال کانادا

ثبت نام در سیستم Job Bank کانادا امکان دارد به افراد در کسب امتیاز اضافی کمک کند. (احتمالات را در نظر می‌گیریم)

 • ازدواج یا خویشاوندی

اگر شخصی قصد دارد از طریق اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا از ایران به کانادا برود و همسرش اقامت دائم این کشور را داشته باشد، امتیاز بیشتری دریافت می‌کند.

بخوانید!  استان مانیتوبا کانادا؛ معرفی شهرهای بزرگ و هزینه زندگی در آن

شرایط دریافت اکسپرس اینتری کانادا را می‌دانید؟

برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

کشور کانادا برای دریافت اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا برنامه‌های مهاجرتی متنوعی را در نظر گرفته که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

 • اسکیل ورکر Federal Skilled Worker Program (FSW)

برنامه FSW برای افرادی است که تجربه کاری حرفه‌ای دارند و می‌خواهند به عنوان کارمندان مهاجر در حرفه‌های مختلف به کانادا بپیوندند. این افراد همان نیرو‌های کار متخصص و متبحر در هر کشوری هستند که از افراد عادی جامعه از نظر تخصص بالاتر می‌باشند.

 • اسکیل ترید Federal Skilled Trades Program (FSTP)

این برنامه برای افرادی است که می‌خواهند به عنوان کارگران مهاجر در صنایع و حرفه‌های خاص به کانادا مهاجرت کنند. افرادی که در زمینه‌های فنی مختلف تخصص دارند از این روش استفاده می‌نمایند.

 • افراد با سابقه کاری در کانادا Canadian Experience Class (CEC)

افرادی که تجربه کاری در کانادا دارند (به عنوان دانشجو یا کارمند موقت) و می‌خواهند به عنوان مهاجر دائمی در این کشور باقی بمانند، می‌توانند از برنامه CEC استفاده کنند.

 • برنامه مهاجرتی استانی Provincial Nominee Program (PNP)

در برخی موارد یکی از استان‌های کانادا ممکن است با کمبود نیروی انسانی مواجه شود و با توجه به نیازی که دارد اقدام به جذب نیرو ‌کند. این برنامه عمومی نیست و فقط برای استان‌های کانادا در برهه‌های مختلف از زمان پیش می‌آید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اکسپرس اینتری

برای دریافت اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا، این مدارک قطعاً لازم است:

 • مدرک زبان

نتایج آزمون زبان IELTS برای انگلیسی یا TEF برای فرانسوی

 • مدارک تحصیلی

مدارک تحصیلی رسمی، مثل مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا و ترجمه آن‌ها.

 • مدارک مرتبط به تجربه کاری

رزومه حرفه‌ای به همراه مدارکی که تجربه کاری شما را تأیید کنند. این مدارک باید با جزئیات دقیق مهارت‌ها، وظایف و تاریخچه کاری شما را شرح دهند.

 • تست‌های سنجش مهارت‌ها

مدارک مربوط به تست‌هایی که نشان دهند شما دارای مهارت‌ها و توانمندی‌های خاصی هستید.

 • پاسپورت و عکس

کپی رنگی از صفحات مهم پاسپورت به همراه عکس جدید از فرد، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال وی

 • اطلاعات مربوط به ازدواج یا نسبت خانوادگی

اگر اعضای خانواده به همراه متقاضی برای اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا اقدام می‌نمایند باید مدارک مربوط به ازدواج یا نسبت خانوادگی آن‌ها وجود داشته باشد.

 • اطلاعات از اقامت موقت در کانادا (اگر دارید)

اگر تجربه کار یا تحصیل در کانادا را داشته‌اید، مدارک مربوط به اقامت موقت و تحصیلات در کانادا را باید در مستندات پرونده‌تان قرار دهید.

 • اطلاعات مالی

اطلاعات مربوط به توانمندی مالی متقاضی برای توانایی زندگی در کانادا به جهت اقامت در کانادا

 • اطلاعات شغلی (اختیاری)

اطلاعات مربوط به شغل فعلی یا شغلی که متقاضی در نظر دارد در کانادا دنبال کند.

بخوانید!  استان نورث وست تریتوریز کانادا؛ شرایط زندگی و هزینه‌های آن

هزینه دریافت اکسپرس اینتری کانادا چقدر است؟

هزینه دریافت اکسپرس اینتری کانادا چقدر است؟

عدد دقیق هزینه‌ها برای دریافت اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا مشخص نیست اما اینجا به تعدادی از مواردی که باید برای آن‌ها پرداختی داشته باشید اشاره می‌شود (این هزینه‌ها با دلار آمریکا محاسبه می‌شوند)

 • هزینه مربوط به آزمون زبان: تقریباً دویست و بیست دلار
 • هزینه ارزیابی مربوط به تحصیلات: دویست و سی دلار
 • انگشت‌نگاری: هشتاد و پنج دلار
 • هزینه دریافت ویزا: هزار و سیصد و بیست و پنج دلار
 • هزینه‌های مربوط به تأییدیه‌های پزشکی: به طور میانگین سیصد و سی دلار

جمع‌بندی

روش‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند به کشور کانادا مهاجرت نمایید اما اکسپرس اینتری یا اقامت کاری دائم کانادا یکی از بهترین راه‌ها برای افرادی است که متخصص هستند و می‌خواهند با حقوق و مزایای بالای شهروندی به این کشور بروند. اگر در خصوص این روش سؤالات بیشتری دارید پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما در اکسپرتاپ تماس بگیرید و به وسیله مشاوره رایگانی که از ‌ایشان دریافت می‌کنید به راحتی وارد این کشور شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب