ناک (NOC) کانادا چیست؟

ناک (NOC) کانادا چیست؟

کانادا به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی در جهان، همواره در حال جذب نیروی کار ماهر و متخصص از سراسر دنیا است. برای ساماندهی این فرآیند و تعیین شرایط احراز صلاحیت متقاضیان، سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (ناک NOC) ایجاد شده است. ما در اکسپرتاپ، علاوه بر موضوع جاب آفر کانادا به این سؤال پاسخ خواهیم داد که ناک (NOC) کانادا چیست. در این مقاله که درباره سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا یا همان ناک کانادا (NOC) است، می‌توانید تمام اطلاعات لازم را دریافت نموده و با آگاهی به اینکه مشاغل مورد نیاز کانادا چه هستند، برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام نمایید.

ناک NOC کانادا مرجع دقیق مشاغل

طبقه‌بندی ملی مشاغل حدود ۳۰،۰۰۰ عنوان شغلی را در ۵۰۰ گروه شغلی، ۶ سطح مهارتی و ۱۰ گروه شغلی بزرگ، سازماندهی کرده است. این سیستم در راستای همکاری میان سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا و اداره آمار کانادا ایجاد شده است. این دو سازمان، همکاری خود را برای نگهداری و به‌روز رسانی طبقه‌بندی مشاغل ملی ادامه می‌دهند. ناک (NOC) کانادا، مرجعی جامع و دقیق است که کلیه مشاغل موجود در کانادا را بر اساس نوع وظایف، مهارت‌های مورد نیاز و سطح تحصیلات و تجربه دسته‌بندی می‌کند. این سیستم به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • بخش تی‌اوای‌اس (TEAS): ین بخش شامل 10 گروه شغلی اصلی است که بر اساس نوع مهارت و وظایف شغلی تعریف شده‌اند
 • بخش مهارت (Skill Level): این بخش هر گروه شغلی را به 5 سطح مهارت تقسیم می‌کند که نشان‌دهنده سطح تحصیلات، تجربه و آموزش‌های مورد نیاز برای احراز آن شغل است.
بخوانید!  مشاغل پردرآمد حوزه تولیدی و فنی در کانادا

مزایای استفاده از ناک (NOC) کانادا

مزایای استفاده از ناک (NOC) کانادا

برای اینکه بدانیم مزایای ناک (NOC) کانادا چیست بهتر است به موارد زیر نگاهی بیندازیم:

 • ایجاد نظم و انسجام در بازار کار: ناک NOC کانادا با دسته‌بندی مشاغل و تعیین شرایط احراز صلاحیت برای هر یک، به ایجاد نظم و انسجام در بازار کار کانادا کمک می‌کند. این امر به کارفرمایان و کارجویان در یافتن یکدیگر و تطبیق مهارت‌ها و نیازها یاری می‌رساند.
 • ارزیابی دقیق متقاضیان مهاجرت: از ناک NOC برای ارزیابی صلاحیت متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا استفاده می‌شود. اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) با بررسی کد NOC شغل موردنظر متقاضی و تطبیق آن با سابقه کاری و تحصیلات وی، صلاحیت او را برای کار در کانادا ارزیابی می‌کند.
 • پیش‌بینی نیازهای بازار کار: ناک NOC به عنوان ابزاری کارآمد برای پیش‌بینی نیازهای بازار کار کانادا در آینده عمل می‌کند. با بررسی روند تغییرات در مشاغل مختلف و تقاضا برای هر یک، دولت کانادا می‌تواند برنامه‌های آموزشی و مهاجرتی خود را به‌طور هدفمند تنظیم کند.

نسخه جدید طبقه‌بندی مشاغل ناک (NOC) کانادا

اولین ویرایش ناک در سال 1992 به‌منظور طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا منتشر گردید و پس از آن هر ۱۰ سال، مورد یک بازنگری ساختاری بزرگی قرار گرفته است که به‌موجب آن گروه‌های شغلی موجود، در کنار اطلاعات جمع‌آوری‌ شده از بسیاری از ذینفعان مربوطه بررسی می‌شوند. آخرین ویرایش سیستم ناک در سال 2011 ارائه گردید و پس از آن، در سال 2016 همین نسخه به‌روز رسانی و توسط اداره مهاجرت کانادا منتشر گردید.

پیرو اعلام رسمی اداره مهاجرت کانادا، از تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲، ویرایش جدید سیستم ناک (2021) برای برنامه‌های مهاجرت و مجوز کار مورد استفاده قرارگرفته است.

در ویرایش 2021 سیستم طبقه‌بندی ناک (NOC) کانادا، مشاغل بیشتری به لیست مشاغل مورد تقاضا اضافه شده و لذا فرصت‌های شغلی بیشتری را در اختیار متقاضیان این برنامه‌ها قرار می‌دهد. از جمله تغییرات عمده در سیستم ناک 2021 به موارد ذیل می‌توان اشاره کرد:

 • با توجه به اینکه تمرکز سیستم ناک 2021 بر مشاغل است و نه مهارت‌ها، در طراحی این ناک، مطابق جدول زیر، از یک دسته‌بندی ابتکاری شش گروهی با نام TEER (Training, Education, Experience and Responsibilities) که نشان‌دهنده درجه آموزش، تحصیلات، تجربه و مسئولیت مورد نیاز برای یک شغل است به‌جای دسته‌بندی چهار سطحی «سطح مهارت» در ویرایش 2016 استفاده شده است که این تغییر منجر به متعادل‌تر شدن توزیع مشاغل در بین «رده‌های TEER» خواهد شد.
بخوانید!  استان کبک کانادا + [شرایط زندگی، هزینه‌ها و آب و هوا]
«سطح مهارت» در سیستم ناک 2016 «TEER» در سیستم ناک 2021
سطح مهارت 0 TEER 0
سطح مهارت A TEER 1
سطح مهارت B TEER 2, TEER 3
سطح مهارت C TEER 4
سطح مهارت D TEER 5
 • سیستم ناک (NOC) کانادا 2021، تمایزات در آموزش رسمی و الزامات آموزشی را در نظر می‌گیرد و توسعه مهارت و دانش را که از طریق تجربه در حین کار اتفاق می‌افتد را بهتر منعکس می‌کند.
 • سیستم ناک 2021، ساختار سلسله مراتبی ۵ رقمی جدیدی را در مقایسه با ساختار سلسله مراتبی ۴ رقمی در نسخه‌های قبلی طبقه‌بندی معرفی می‌کند.

نحوه یافتن کد NOC شغل موردنظر

نحوه یافتن کد NOC شغل موردنظر

برای یافتن کد NOC شغل موردنظر خود می‌توانید از وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) استفاده کنید. در این وب‌سایت، با جستجوی نام شغل یا شرح وظایف آن، می‌توانید کد NOC مربوطه را پیدا کنید.

راهنمای گام به گام برای یافتن کد ناک (NOC) کانادا برای شغل موردنظر

 1. به وب‌سایت اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه کنید.
  • آدرس وب‌سایت: IRCC: https://ircc.canada.ca/english/helpcentre/results-by-topic.asp?top=4
 2. در منوی “کار در کانادا”، گزینه ” طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) ” را انتخاب کنید.
 3. در صفحه جدید، می‌توانید از دو روش برای یافتن کد NOC  استفاده کنید:
  • روش اول: جستجو با استفاده از کلیدواژه:
   • در کادر جستجو، نام شغل موردنظر خود یا کلمات کلیدی مرتبط با آن را وارد کنید.
   • سپس، بر روی دکمه “جستجو” کلیک کنید.
   • فهرستی از مشاغل مرتبط با عبارت جستجو شده شما نمایش داده خواهد شد.
  • روش دوم: جستجو با استفاده از مرور دسته‌بندی‌ها:
   • در سمت چپ صفحه، فهرستی از 10 گروه شغلی اصلی ناک (NOC) کانادا را مشاهده خواهید کرد.
   • با کلیک بر روی هر گروه شغلی، می‌توانید زیر گروه‌ها و مشاغل مرتبط با آن را مشاهده کنید.
   • با کلیک بر روی هر شغل، می‌توانید کد NOC و شرح وظایف آن را مشاهده کنید.
 4. پس از یافتن کد NOC  شغل موردنظر خود می‌توانید با کلیک بر روی دکمه “مشاهده جزئیات” اطلاعات بیشتری در مورد آن شغل، از جمله الزامات تحصیلی، تجربه کاری و وظایف شغلی را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از ابزار “بررسی صلاحیت” برای ارزیابی اینکه آیا مهارت‌ها، تحصیلات و تجربه کاری شما با الزامات کد ناک (NOC) کانادا  مطابقت دارد یا خیر، استفاده کنید.
بخوانید!  استان نیوبرانزویک کانادا؛ معرفی جامع شرایط کار و زندگی

کات مهم در مورد ناک (NOC) کانادا

در خصوص ناک NOC کانادا باید گفت که چند نکته ضروری است که بدانید:

 • کد ناک (NOC) کانادا شغل موردنظر شما، نقش مهمی در فرآیند مهاجرت کاری به کانادا ایفا می‌کند.
 • با اطمینان از تطابق مهارت‌ها، تحصیلات و تجربه کاری خود با الزامات کد ناک (NOC) کانادا شغل موردنظر، شانس خود را برای اخذ ویزای کار کانادا افزایش خواهید داد.
 • سیستم ناک NOC به‌طور مرتب به‌روز رسانی می‌شود. بنابراین برای اطلاع از آخرین تغییرات و کدهای جدید، به وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به سؤال مهم ناک (NOC) کانادا چیست، پاسخ دهیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده برای شما مفید بوده باشد. چنانچه قصد پیدا کردن شغل در این زمینه را دارید، توصیه می‌کنیم با تحقیق و آگاهانه وارد عمل بشوید. این مسیر نیازمند افرادی است که دانش و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشند. بدین منظور می‌توانید از مشاوره رایگان با متخصصان اکسپرتاپ بهره‌مند شوید و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

10 شغل پردرآمد در کانادا

10 شغل پردرآمد در کانادا

کانادا به عنوان دومین کشور پهناور جهان، با اقتصادی پویا و جمعیتی متنوع، مقصدی جذاب برای افراد جویای کار به شمار می‌رود. تنوع صنایع، ثبات اقتصادی و فرصت های شغلی و سایر

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب