ورک پرمیت یا ویزای کار موقت کانادا چیست؟

ورک پرمیت یا ویزای کار موقت کانادا چیست؟

بسیاری از افرادی قصد دارند در کشور کانادا مشغول به فعالیت شوند و شغل مناسبی داشته باشند، لازم است ویزا کاری کانادا را دریافت نمایند. متقاضیان این روش از جمله کسانی هستند که نمی‌خواهند به صورت تحصیلی در کشور کانادا اقامت داشته و با داشتن مهارت این روش را برای مهاجرت به کانادا انتخاب می‌کنند. حتماً شما هم می‌دانید که دریافت هر نوع ویزا برای اقامت در کشور کانادا چالش‌های مخصوص به خود را دارد که قطعاً در طی راه سختی‌هایی پیش پای شما خواهد گذاشت؛ اما در این مطلب از مجموعه اکسپرتاپ ما در تلاش هستیم که بتوانیم به شما کمک کنیم تا با ورک پرمیت کانادا یا ویزای کار موقت کانادا آشنا شوید و به راحتی هرچه تمام‌تر به این کشور بروید. با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

ورک پرمیت کانادا چیست؟

ورک پرمیت یک مجوز رسمی است که به شما اجازه می‌دهد در کانادا صاحب شغل و کار باشید. این مجوز ویزای کار موقت کانادا است و برای مدت زمان مشخصی صادر شده که معمولاً با شرایط خاصی همراه است. برای درخواست ورک پرمیت، شما باید ابتدا یک پیشنهاد شغلی یا همان (Job Offer) از صاحب یک مجموعه کانادایی دریافت کنید. علاوه بر این، بسته به نوع ورک پرمیت و شرایط شغلی، ممکن است نیاز به مصاحبه یا ارزیابی‌های دیگر با مقامات مهاجرتی کانادایی را داشته باشید. اگر ورک پرمیت دریافت می‌کنید باید بدانید که این روش به شما اجازه می‌دهد در کانادا به مدت محدودی کار کنید و پس از انقضای مدت اعتبار، لازم است ورک پرمیت خود را تمدید کنید.

بخوانید!  هر آنچه که باید درباره شهر ساسکاتون کانادا بدانید

راه‌های اخذ ورک پرمیت کانادا

دریافت ورک پرمیت در کانادا به چندین روش ممکن است و بسته به شرایط و موقعیت‌تان، باید یکی از مسیر‌های زیر را انتخاب کنید:

 • پذیرش یک پیشنهاد شغلی یا  Job Offer

این یکی از معمول‌ترین روش‌هاست. در این حالت کارفرما نیازمندی‌ها و شرایط مربوط به شغل را اعلام می‌نماید و پس از قبول شدن شرایط، شما می‌توانید برای ورک پرمیت درخواست دهید.

 • تحصیل در حین کار

اگر شما دانشجو هستید و در یک دانشگاه یا مؤسسه آموزشی کانادایی قبول شده‌اید و مشغول به تحصیل در آن می‌باشید، ممکن است با درخواست ویزای تحصیلی، حق دریافت ورک پرمیت در حین کار را نیز داشته باشید.

 • روش‌های مهاجرتی خاص مانند ورود سریع

برخی از برنامه‌های مهاجرتی، مانند برنامه‌ی ورود سریع یا همان Express Entry برای افراد متخصص و تحصیل کرده، امکان دریافت ورک پرمیت را فراهم می‌کنند و یکی دیگر از روش‌های دریافت ویزای کار موقت کانادا هستند.

 • ورود به کانادا به عنوان کارآفرین

راه‌اندازی یک کسب و کار، یکی دیگر از مدل‌های ورک پرمیت کانادا است. اگر شما قصد دارید به عنوان کارآفرینی که استارتاپ یا کسب و کار خودش را دارید به کانادا مهاجرت کنید، برنامه‌های مهاجرتی عالی وجود دارد که شما را در این مسیر حمایت می‌کنند.

 • تأسیس شعبه دیگری از کسب و کارتان

اگر در ایران یا چند کشور دیگر یک کسب و کار دارید و می‌خواهید شعبه دیگری از آن را در کشور کانادا افتتاح کنید، می‌توانید از ورک پرمیت استفاده نمایید.

 • جذب نخبه‌گان یا همان  Talent Stream

در کانادا برخی از مشاغل هستند که همیشه استعداد‌های خاص و نخبه‌گان را زیر نظر دارند تا با پیشنهاد شرایط ‌ایده‌آل آن‌ها را جذب کنند. این روش برای افرادی که در زمینه‌های مختلف مانند ریاضیات، کامپیوتر و نرم‌افزار مهارت بالایی دارند گزینه‌ای بسیار عالی محسوب می‌شود.

 • اجازه کار پس از تحصیل Post-Graduation

افرادی که در دانشگاه‌های کانادا درس می‌خوانند و در واقع به واسطه ویزای تحصیلی رفته‌اند، می‌توانند زمانی که تحصیلشان رو به اتمام است درخواست کار و ویزای کاری نمایند.

بخوانید!  هر آنچه که باید درباره شهر ونکوور کانادا بدانید

تفاوت ورک پرمیت و ویزای کار کانادا

تفاوت ورک پرمیت و ویزای کار کانادا

ورک پرمیت و ویزای کار دو مفهوم متفاوت هستند که البته هر دو به اجازه کار در کانادا اشاره دارند. در اینجا تفاوت‌های اصلی بین این دو موضوع ذکر شده است:

ورک پرمیت

 • یک مجوز رسمی است که به شما اجازه می‌دهد برای مدت زمان محدودی در کانادا کار کنید.
 • بر اساس یک پیشنهاد شغلی یا شرایط خاص مهاجرتی صادر می‌شود.
 • اگر شرایط ورک پرمیت تغییر کنند، نیاز به تمدید ورک پرمیت خواهید داشت.

ویزای کار (Work Visa)

 • ویزای کار در واقع معادل ورک پرمیت است و این دو اصطلاح معمولاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.
 • ویزای کار به عنوان اجازه کار شناخته می‌شود.
 • ویزای کاری ثابت است و اگر شرایط آن تغییر کند عطف به ماسبق نمی‌شود.

چند نوع ورک پرمیت داریم؟

ورک پرمیت‌ها در کانادا بسیار متنوع هستند و بسته به نوع شغل، شرایط مهاجرتی و وضعیت شما متفاوت می‌باشند. در زیر، به تعدادی از انواع ورک پرمیت کانادا اشاره می‌کنیم:

 1. ورک پرمیت عادی (Standard Work Permit)
 2. ورک پرمیت مختص کارآفرینان (Entrepreneur Work Permit)
 3. ورک پرمیت حین تحصیل
 4. ورک پرمیت پس از تحصیل PGWP
 5. ورک پرمیت از طریق پناهندگی
 6. ورک پرمیت از طریق ازدواج و همسر

(این موارد در بخش روش‌های اخذ ورک پرمیت که در بالا به توضیح آن پرداختیم آمده است و اگر روش‌های اخذ ویزای کار موقت کانادا را بدانید، به اطلاعات درباره انواع آن نیز دست یافته‌اید)

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ورک پرمیت حتماً با مجموعه اکسپرتاپ تماس حاصل فرمایید.

هزینه ورک پرمیت چقدر است؟

هزینه ورک پرمیت در کانادا متغیر است و به عوامل بستگی دارد. این موارد با توجه به عواملی چون:

 • نوع ورک پرمیت
 • مدت زمان اعتبار
 • شرایط کاری
 • هزینه پرداخت الکترونیکی جهت انگشت‌نگاری (Biometrics)

تغییر می‌کند. شما پس از اینکه نوع ورک پرمیت خود را مشخص نمودید، می‌توانید هزینه‌های دقیق آن را نیز متوجه شوید.

بخوانید!  مشاغل پردرآمد حوزه تولیدی و فنی در کانادا

مدت زمان اخذ ورک پرمیت کانادا چقدر است؟

مدت زمان اخذ ورک پرمیت کانادا چقدر است؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا شما ورک پرمیت را دریافت کنید، تقریباً ۹ ماه است؛ اما این عدد بستگی به نوع ورک پرمیت، آماده بودن مدارک، پرداخت به موقع هزینه‌ها و… دارد.

 1. ورک پرمیت معمولی: از 6 ماه به بالا
 2. ورک پرمیت برای دانشجویان: حداقل 5 ماه

جمع‌بندی

همانطور که در این مطلب خواندید، ورک پرمیت در کانادا یک اجازه رسمی است که به افراد این امکان را می‌دهد تا در این کشور در مدت معینی کار کنند. با اخذ این اجازه، افراد علاوه بر حق کار، فرصتی برای آغاز یک زندگی جدید در کانادا و ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای خود را نیز دارند. برای اینکه بتوانید اطلاعاتی دقیق و به روز از شرایط اخذ ورک پرمیت داشته باشید، لازم است که با کارشناسان ما در مجموعه اکسپرتاپ تماس بگیرید و به صورت “کاملاً رایگان” مشاوره‌های مربوط به اخذ ورک پرمیت را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب