برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) چیست؟

برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) چیست؟

برنامه‌های مهاجرت به کانادا که شامل برنامه‌هایی مانند Express Entry، Provincial Nominee Program (PNP)، Federal Skilled Worker Program (FSWP) و Federal Skilled Trades Program (FST) می‌شوند برای متقاضیان این امکان را فراهم می‌کنند که در بهترین حالت مهاجرت به کانادا را تجربه نمایند. در هرکدام از این روش‌ها یک سری مشخصاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا با توجه به شرایطتان این کشور بروید. برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) از جمله روش‌هایی است که در مهاجرت کاری به کانادا نقش مهمی ایفا می‌کنند و از جمله مدل‌های پرطرفدار برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا می‌باشد. در این مطلب از اکسپرتاپ می‌خواهیم شما را با برنامه نیروی متخصص فدرال (FST)، یکی دیگر از روش‌های اکسپرس اینتری کانادا آشنا کنیم.

درباره برنامه نیروی متخصص فدرال (FST)

برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) یا همان “Federal Skilled Trades Program” به افرادی که مهارت‌های حرفه‌ای خاصی دارند و مایل به مهاجرت به کانادا هستند، اختصاص دارد. این برنامه معمولاً برای اشخاصی در نظر گرفته می‌شود که در مشاغل خاص مانند صنعت برق و الکترونیک، لوله‌کشی، نجاری و اصناف مربوط به ساختمان تخصص دارند. پس اگر شما هم می‌توانید به نحوی در این کشور به فعالیت حرفه‌ای بپردازید که در یکی از مشاغل تولیدی، فنی و… در کشور کانادا مفید واقع شوید، این روش مناسب‌ترین گزینه برای شماست.

چند مرحله برای دریافت برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) وجود دارد؟

 • تطابق با شرایط مذکور: ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که می‌توانید با شرایط مورد نیاز برنامه FST تطابق پیدا کنید. این شرایط شامل داشتن مهارت‌ها و تجربه حرفه‌ای در حوزه‌های خاص نیازمندی‌های بازار کار کانادا می‌شود.
 • آزمون زبان: برخی از برنامه‌های مهاجرت به کانادا نیازمند آزمون زبان هستند. برنامه FST نیز از متقاضیان خود معمولاً آزمون زبان مثل IELTS را می‌پذیرد که باید نمره مشخصی را در آزمون زبان کسب کنید.
 • ثبت نام در Express Entry: برنامه FST معمولاً از طریق سیستم Express Entry، اکسپرس انتری انجام می‌شود؛ بنابراین، باید ابتدا در این سیستم ثبت‌نام کنید
 • انتخاب درخواست مهاجرت به عنوان نیروی متخصص فدرال: در سیستم Express Entry، شما می‌توانید برنامه FST را به عنوان یکی از گزینه‌های خود برای مهاجرت برگزینید
 • دعوت نامه: پس از ثبت درخواست نهایی، مقامات مهاجرت کانادا اطلاعات شما را بررسی خواهند کرد. در صورت موفقیت، شما دعوت نامه‌ی (ITA) خواهید داشت.
 • صدور ویزا: پس از دریافت دعوت نامه، شما باید اطلاعات خود را ثبت کنید و مراحل نهایی مهاجرت خود از جمله اخذ ویزای مهاجرت به کانادا را پیگیری نمایید.
بخوانید!  همه چیز را درباره شهر وینیپگ کانادا بدانید

چه شرایطی برای دریافت برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) وجود دارد؟

 • تجربه حرفه‌ای: حداقل ۲ سال تجربه حرفه‌ای در یک یا چند حرفه از لیست مشاغل اعلام شده
 • آزمون زبان: داشتن نمره مورد نیاز در یکی از آزمون‌های زبان با حداقل نمره ۵
 • تحصیلات: نیاز به تحصیلات عالیه برای این مدل مهاجرت وجود ندارد اما قطعاً اگر در حوزه شغل مورد نظرتان تحصیل کرده باشید، امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد
 • گواهی سلامت پزشکی: گواهی پزشک معتبر مبنی بر سلامت وضعیت روحی و جسمی
 • اعتبار ویزای کانادا: اطمینان از اعتبار ویزای مهاجرت به کانادا که معمولاً پس از درخواست نهایی و پذیرش درخواست صادر می‌شود

چه مشاغلی می‌توانند از برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) استفاده کنند؟

مشاغلی که در این برنامه مورد قبول قرار می‌گیرند، در لیست مشاغل متخصص فدرال National Occupational Classification (NOC) با کد‌های مختلف دسته‌بندی شده‌اند. مشاغل اصلی این برنامه به طور عمده در حوزه‌های ساخت و ساز و حرفه‌های مرتبط با ساختمان قرار دارند.

برخی از مشاغل مورد قبول در برنامه FST شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مشاغل مربوط به برق و الکترونیک (Electricians): افرادی که تجربه حرفه‌ای در اجرای پروژه‌های الکتریکی دارند.
 • نجاران (Carpenters): افرادی که مهارت‌های نجاری و ساختمانی دارند.
 • لوله‌کش‌ها (Plumbers): افرادی که تجربه حرفه‌ای در نصب و تعمیرات لوله‌کشی و سیستم‌های آب و فاضلاب دارند.
 • مکانیک‌های خودرو (Automotive Service Technicians): کسانی که تخصص در تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه دارند.
 • جوشکاران (Welders): متخصصینی که تجربه حرفه‌ای در جوشکاری علی‌الخصوص در حوزه ساختمان دارند.
 • نقاشان (Painters and Decorators): افرادی که تجربه مفید در کار‌های نقاشی و تزیینات داخلی ساختمان دارند.
 • کارگران ساخت و ساز (Construction Trades Helpers and Labourers): اشخاصی که به عنوان کارگر در پروژه‌های مربوط به ساخت و ساز ساختمان کار می‌کنند.

مشاوره رایگان برنامه نیروی متخصص فدرال با اکسپرتاپ

اگر دوست دارید از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال (FST) به کشور کانادا مهاجرت کنید، باید از تمام ریزه کاری‌های مربوط به این روش آگاهی پیدا نمایید. افرادی که این مدل را برای مهاجرت به کانادا مد نظر قرار می‌دهند، معمولاً دارای یک فن و مهارت خاص هستند که می‌توانند به پیشرفت کشور کانادا کمک کنند. در مجموعه‌ی اکسپرتاپ شما به صورت رایگان با دریافت مشاوره‌های مفید و منظم مرحله به مرحله در مورد اخذ ویزا برای اقامت دائم کانادا آگاهی پیدا می‌نمایید و در همه‌ی این بخش‌ها ما در کنارتان هستیم تا به کشور مقصد رسیده و زندگی جدیدی را شروع کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با وکلای متبحر ما در مجموعه اکسپرتاپ تماس گرفته و همچنین با دریافت اطلاعات به روز و دقیق هرچه زودتر به اهداف‌تان برسید.

بخوانید!  ویزای کار باز کانادا یا OWP چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب